Projekty Fundacji Nowe zawody informatyczne
 
Nowe zawody informatyczne dla szkół zawodowych Drukuj Email

Nowe zawody informatyczne dla szkół zawodowych – regionalny projekt szkoleniowy obejmujący bogaty zakres zagadnień, dotyczących technologii informatycznych i przedsiębiorczości. Skierowany jest do nauczycieli i uczniów szkół o profilu zawodowym, zlokalizowanych na terenie woj. lubuskiego. Udział w zaplanowanych szkoleniach daje możliwość zdobycia cenionych na rynku pracy umiejętności i nowych perspektywicznych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych cenionymi na rynku certyfikatami międzynarodowej firmy Cisco.

Cel projektu: poprawa jakości kształcenia zawodowego i podniesienie atrakcyjności szkolnictwa zawodowego, ukierunkowanego na podwyższenie zdolności uczniów do przyszłego zatrudnienia

Okres realizacji projektu: 01.01.2009 – 31.07.2010

Instytucja wdrażająca: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

Projekt realizowany jest w ramach Działania 9.2. Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego a współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

W projekcie zaplanowano 3 rodzaje szkoleń dla 120 nauczycieli (CCNA, IT Essentials, Mój własny biznes) i 4 rodzaje szkoleń dla 1344 uczniów (CCENT, CCNA, IT Essentials, Mój własny biznes). Uzupełnieniem szkoleń Cisco będzie specjalistyczny kurs języka angielskiego.

Opis szkoleń:

IT Essentials I
PC Hardware and Software

Kurs realizowany wg programu Akademii Cisco. Pozwala na zdobycie gruntownej wiedzy na temat działania sprzętu komputerowego, systemów operacyjnych oraz elementów składowych komputera. W trakcie szkolenia, prowadzonego w formie laboratorium, uczestnik zdobędzie wiedzę dotyczącą instalowania różnych wersji systemu operacyjnego komputera, dowie się jak montować i konfigurować komputer oraz jak rozwiązywać problemy związane ze sprzętem i oprogramowaniem. Dodatkowo uczestnik zdobywa wiedzę na temat konfigurowania komputerów do pracy w sieci.

Kurs CCENT składa się ze szkoleń CCNA 1 i 2
Kurs CCNA składa się ze szkoleń CCNA 1, 2, 3 i 4.


CCNA 1
Podstawy sieci komputerowych – sieci dla domu i małego biznesu

Pierwszy z czterech kursów przygotowujących do certyfikatu Cisco Certified Network Associate (CCNA). Stanowi wprowadzenie do tematyki sieci komputerowych. Koncentruje się m.in. na: umiejętnościach instalowania i konfiguracji systemu operacyjnego komputera osobistego, zaprojektowaniu i wykonaniu sieci lokalnej, weryfikowania i diagnozowania połączeń sieciowych. Dodatkowo kurs umożliwia pozyskanie wiedzy na temat rozpoznawania i niwelowania zagrożeń bezpieczeństwa sieciowego, konfigurowania najczęściej spotykanych aplikacji internetowych i urządzeń sieciowych oraz bazowych protokołów IP.

CCNA 2
Routery i podstawy teorii routingu w małym lub średnim przedsiębiorstwie, bądź u dostawcy usług internetowych

Drugi z cyklu kursów przygotowujących do certyfikatu CCNA. Zapoznaje uczestnika m.in. ze strukturą Internetu i sposobami komunikacji miedzy hostami, z metodami instalowania i konfigurowania rozwiązań internetowych oraz z sposobami konfiguracji połączeń sieciowych serwerów. Omawiane jest także planowanie podstawowej infrastruktury okablowania wspierającej ruch sieciowy, tworzenie procedur, monitorowanie wydajności sieci i sposoby eliminacji błędów. Każdy z tematów jest ilustrowany zajęciami praktycznymi w laboratorium sprzętowym Cisco.

CCNA 3
Podstawy przełączania i routingu pośredniego w przedsiębiorstwie

Trzeci z cyklu kursów przygotowujących do certyfikatu CCNA. Koncentruje się na implementacji LAN dla zaakceptowanego projektu sieciowego, list kontroli dostępu połączeń, linków WAN, oraz konfiguracji VLAN na przełącznikach.

CCNA 4
Technologie sieci rozległych

Czwarty i ostatni zarazem z cyklu kursów do certyfikatu CCNA. Przygotowuje do profesjonalnego zbierania wymagań, uczy budowania prostych firmowych sieci wewnętrznych na bazie technologii Cisco oraz prawidłowego projektowania adresacji IP w LAN. Program nauczania skupia się na konstruowaniu i prezentacji projektu klientowi, zainstalowaniu i skonfigurowaniu prototypu sieci oraz jej utrzymaniu i aktualizacji.

Mój własny biznes
Kurs realizowany jest w ramach międzynarodowego Instytutu Cisco (Cisco Entrepreneur Institute), Uczestnicy kursu przystępują do praktycznego, kompleksowego kursu biznesowego na temat zasad uruchamiania i prowadzenia działalności gospodarczej. Zdobywają wiedze m.in. na temat przygotowywania dobrego biznes planu, uruchamiania różnych form własnej działalności pozyskania kapitału, zasad rachunkowości, zarządzania i marketingu.

Szczegółowe informacje:
Ewa Broma-Bąk
Kierownik Projektu
tel. (22) 390 41 90
fax (22) 828 90 73 wew. 116
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.